Sosyal Medya Hizmeti İçin Ajans Seçerken Nerelere Dikkat Etmeliyiz?

Sosyal medya hizmeti son yıllarda öne çıkan medya işlerindendir. Kişisel ya da işletme hesaplarının gelişimi için sosyal medya hizmeti alan çok sayıda insan vardır. Teknoloji çağının gelişmesi ile birlikte medya ve reklamcılık gibi sosyal ağa dayanan işler de önem kazanmaya başlamıştır.

Sosyal Medyanın Alışverişte Yeri

TV, radyo ve gazetelerin sosyal medyanın bir parçası olduğunu düşünmeyin. En azından henüz pek sayılmaz. İkisi arasındaki ince çizgi, her bir gelişmeyle birlikte yavaş yavaş inceliyor.

Sosyal medya yalnızca bilgi vermekle kalmaz, aynı zamanda bu bilgiyi verirken sizinle etkileşim de kurar. Bu etkileşimde, yorum istemek veya bir makaleyi oylamanıza izin vermek gibi basit unsurlar olabilir. Benzer ilgi alanlarına sahip olası kişilerin derecelendirmelerine göre, size film önermesi kadar karışık gelebilir.

İnsanların neredeyse %75’i satın alma kararı verirken sosyal medyayı kullanıyor. İşletmeden tüketiciye ve işletmeden işletmeye, alışveriş yapanlar için kritik bir temas noktası vardır. Artık şirketler profesyonel sosyal medya hizmetlerine yatırım yapmaktadır. Sosyal medya hizmeti bir nevi ortağınız olarak, markanızın isim bilinirliğinin, müşteri ve marka sadakatinin, gelirin ve daha fazlasının gelişmesine olanak sağlar.

Dijital Pazarlama Nedir?

Sosyal medya artık pazarlamanın yeni durağıdır. Hedef kitlenizin ilgili olduğu etkili sosyal medya yönetimini sağlamayı amaçlayan bir sosyal medya hizmeti şirketinizi başarılı bir seviyeye çıkartabilir.

Sosyal medyanız çok sayıda gönderi içerdiğinde ve aktif göründüğünde, potansiyel müşterilere (ve ayrıca arama motorlarına) işletmenizin geliştiğine dair bir işaret verir. Bir sosyal medya hizmeti ile çalışmak, sosyal medyayı günlük yapılacaklar listenizden çıkarır, böylece en iyi yaptığınız şeyi yapmaya, işinizi yürütmeye ve büyütmeye odaklanabilirsiniz.

Bir pazarlama müdürü veya işletme sahibi olarak, her gün yapmanız gereken bir milyondan fazla işiniz varsa ancak sosyal medya sayfalarınızı yönetmek ve bunları takip etmek için zaman ayıramıyorsanız alacağınız sosyal medya hizmeti ile büyük bir rahatlığa kavuşabilirsiniz. Şirketiniz bir sosyal medya planı geliştirmekten kaçınıyorsa, sosyal medya stratejinizi bir sosyal medya ajansı ekibinin yönetmesine izin verin

Sosyal Medya Hizmetlerinin İşletmeniz İçin Faydaları Nelerdir?

Sosyal Medya Hizmetleri Sosyal Medya gönderileri, potansiyel müşterilere ve arama motorlarına işletmenizin büyüdüğüne dair “sosyal sinyaller” gönderir. Sosyal medya gönderileri iki temel amaca hizmet eder:

  • İşinizi bir sosyal medya kanalında potansiyel bir izleyici kitlesine tanıtmanıza izin verir
  • İşletmenizle aranabilir bir sosyal bağlantı oluşturur
  • İşletmenizi büyük ölçüde büyültebilir
  • Marka bilinirliğini arttırabilir

Sosyal Medya Hizmetlerinden Kimler Yararlanabilir?

Sosyal medya hizmeti hedef kitlenizin zaman geçirdiği kanallarda tanıtılan bir sosyal mesaj oluşturmak gibi günlük sosyal medya görevlerini içerir. Sosyal medya ajansları, işletmeler ve profesyoneller için sosyal medyada sizin yerinize çalışır. Bu tanıtılan mesaj, bir resim ve tanıtılan içeriğin yanı sıra diğer içeriklerinize özel bir bağlantı da içerebilir.

Çevrimiçi ilişkiler kurmak zaman alır, bu noktada bir sosyal medya hizmeti bu zamanı kısaltmayı amaçlamaktadır. Erişim ve planlamadan sonra seçmiş olduğunuz ekip, hedef kitlenizle istediğiniz kanallarda etkileşim kurmak için bir resim içeren bir mesaj yayınlayabilir. İstediğiniz anahtar kelimelere (hashtag’ler), hedef kitleye yönelik ve sosyal kanala dayalı olarak kanallarınızda günde en az bir mesaj yayınlayabilirler.

Bu Strateji Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Sosyal medya hizmeti izleyicileriyle ilişki kurmaya yatırım yapmak isteyen işletmeler için büyük bir tempo ile çalışmaktadır. Sosyal medya hizmetleri herhangi bir zamanda uygulanabilir ancak işinizin aşamasına bağlı olarak farklı çalışır. İşte en yaygın sosyal medya hedeflerine dayalı bazı örnekler:

  • Markanızı ve hizmetinizi dünyaya tanıtmak, itibar ve güven oluşturmak
  • Hedef kitlenizi yeni potansiyel müşterilerle oluşturmak
  • Sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için olası müşterilerle etkileşim kurmak
  • Müşterilerinize markanız hakkında konuşmak

Sosyal Medyada Aktif Olmalısınız

Perakendecilerin yaptığı en büyük sorunlardan biri, alakalı olduğunu düşündükleri her sosyal medya platformunda hesap oluşturmak ve ardından onları hiçbir şey yapmadan eksik bırakmaktır. Aslında sosyal medya kullanıcıları, hesap açan ve müşterilerle veya halkla etkileşim kurmayan perakendeci tarafından kapatılabilir.

Günlük olarak aktif bir şekilde etkileşimde bulunmayacaksanız, web sitenizde bir sosyal medya simgesinin olmaması daha iyi olabilir ya da bunun için yardım almak iyi bir seçenek olabilir. Sosyal medya hizmetleri instagram gibi hesaplarda sıklıkla kullanıldığı görünmektedir. Sosyal medya hizmetleri İstanbul gibi büyük şehirlerde büyük başarı oranlarına sahiptir.

Müşteriye Odaklanın

Sosyal medyayı kullanan perakendeciler, bir satışla ilgili haberi yaymanın harika olduğunu düşünebilir. Bazı yönlerden bu doğru olabilir, ancak sosyal medyaya dahil olmanın tek nedeni buysa, faydalı olmayacaktır.

Sosyal medyayı kullanıyorsanız, müşterilerinizle iletişim kurmanız, onları bir diyaloğa dahil etmeniz ve fikirlerini sormanız gerekir. Mağazanızda taşımayı düşündüğünüz iki ürünün resmini yayınlayın ve müşterilere hangisini en çok beğendiklerini sorun. Bu, paylaşılan gönderilere ve bağlı takipçilere götüren bir diyalog oluşturur. Ayrıca, müşterilerinizle başarılı bir şekilde etkileşim kurarsanız, onların zevklerini ve tercihlerini daha iyi belirlemenize yardımcı olur.

Aktif Olun

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus, sosyal medyada en sık paylaşılan içeriğin bir resim olmasıdır, bu nedenle gönderilerinize bir resim eklemek iyi bir fikirdir. Bu, takipçi listenizden birinin gönderinizi paylaşma şansını önemli ölçüde artıracaktır. Büyük bir takipçi ağı oluşturmak harika olsa da sosyal medyada başarının daha iyi bir ölçüsü, takipçilerinizin içeriğinizi ne sıklıkla paylaştığıdır.

Takipçilerinizle bu etkili iletişimi kuracak vaktiniz yoksa sosyal medya hizmeti almayı düşünebilirsiniz. Alacağınız bu desteği, sosyal medya hizmeti sözleşmesi yaparak kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Sosyal medya hizmeti fiyatları ihtiyacınız olan hizmete göre değişebilmektedir.