Sosyal Medya Hizmeti

Sosyal medya hizmeti ile sizleri bilgilendireceğimiz bu yazımızda, sosyal medya nedir, yönetimi nasıl olmalıdır ve incelikleri hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya   kullanıcıların – genellikle profil tabanlı – ağ oluşturması ve internet üzerinden iletişim ve işbirliği için kullanılır. Web 2.0, etkileşimli web, esasen sosyal medya hizmeti tarafından belirlenir. Sosyal medya terimi, kullanıcıların içerik oluşturmak, paylaşmak ve ağ oluşturmak için kullanabilecekleri web sitelerini ve uygulamaları tanımlar. Sosyal medyanın merkezi bir özelliği etkileşimdir. Kullanıcılar arasındaki sosyal etkileşim ve işbirlikçi yazma, çoktan çoğa iletişim olarak adlandırılan çevrimiçi diyaloğu karakterize eder. Kullanıcılar, başkalarıyla kalıcı, zaman sınırlaması olmayan bir alışverişin gerçekleştiği içerik (Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik) oluşturur.

Sosyal medya, bu tür bir sosyal ağ için genel bir terim olduğu kadar, aynı zamanda bir medya türü için de bir terim olarak anlaşılabilir: Bu, sosyal medyada içerik üretme ile bir kategori olarak medya kanallarının toplamından daha fazlasının ilişkilendirildiği anlamına gelir, örneğin beklentiler iletişim biçimiyle ilgili. Bu durumda sosyal medyanın sosyal medya kavramından ayrılabilmesi için tekil olarak değerlendirilmesi gerekecektir.

En popüler sosyal medya platformu hangileridir?

Sosyal medya hizmeti sağlayan uygulamalar arasında Facebook grubunun uygulamaları ve web siteleri en popüler sosyal medya platformları arasındadır. Sosyal medya hizmetleri Instagram, dünya çapında bir milyardan fazla aktif hesap barındırmaktadır (Ocak 2021 itibariyle) – bu hesapların 180 milyonu şirket profilleridir. Aktif kullanıcıları hangi sosyal medya platformunun en popüler olduğunun göstergesi olarak alırsanız, Facebook hala oyunun önünde. Sosyal medya emektarı 2020’nin 4. çeyreğinde aylık toplam 2,8 milyar aktif kullanıcıya ulaştı. Bunlara ek olarak en önemli ve en yaygın olarak kullanılan ağlar:

 • Snapchat
 • TikTok
 • VKontakte (Rusya)
 • Renren (Çin)
 • WeChat (Çin)
 • Bloglar (sosyal medyanın en eski biçimlerinden biri)
 • Drop-in Audio App Clubhouse, sosyal medya arasında yeni gelen bir kişidir. Diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak bu, görsel değil, tamamen işitsel iletişime dayanmaktadır.

Eğer sizde sosyal medya hizmeti almak istiyorum diyorsanız bir uzmanla görüşebilirsiniz. Bunlara ek olarak sosyal medya hizmeti fiyatları hakkında fikir sahibi olmak ve mevcut işinizi büyütmek istiyorsanız bir ajansa başvurabilir yada internet üzerinden araştırmalarınıza başlayabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Özellikleri Nelerdir?

Sosyal medya hizmeti özellikleri arasında global bağlamda başkalarıyla ağ kurmak ve bilgi paylaşarak ve alarak etkileşimde bulunmak gelmektedir. Medya basitçe iletişim aracıdır, burada: İnternet. Sosyal medya, kullanıcıların birbirleriyle etkileşim kurmasını, bilgi paylaşmasını ve tüketmesini sağlayan web tabanlı bir iletişim aracıdır. Sosyal ağlardaki kullanıcı hesapları etkileşim için esastır. Benzer şekilde, kullanıcılar çoğu sosyal medya platformunda başkaları tarafından görüntülenebilecek profiller oluşturur. Bu profiller, ilgili kullanıcı hakkında aşağıdakiler gibi bilgiler içerir:

 • Profil fotoğrafı
 • Biyografi
 • Web sitesi bağlantısı
 • Faaliyetler

Sosyal medya kanallarında iletişim zorunludur. Kullanıcılar arkadaş, takipçi, abone gibi isimlerle iletişimde olurlar. Birçok platform Facebook gibi gruplar sunar. Gruplarda, kullanıcılar kendilerini farklı ilgi alanlarına göre düzenleyebilirler. Facebook’taki en popüler gruplar, satış gruplarını içermektedir. Bunlara ek olarak sosyal medya içerik üretme konusunda en popüler olarak kullanılan taktiklerden birisi de Hashtag’ler (#) dir. Twitter’ın icat ettiği Hashtag’ler, gönderileri kategorize eder ve belirli anahtar kelimeler altında bulunabilir hale getirir.

Sosyal Medya ve Online Marketing

Bir çevrimiçi pazarlama kanalı olarak sosyal medya hizmeti çeşitli avantajlar sunmaktadır. Her şeyden önce, örneğin Facebook’taki reklam ver butonu, bir insan profiline sahip olma sebebi ve buna karşılık gelen hedefleme nedeniyle özellikle tam ve daha güvenilir olarak reklam verme fırsatına sahiptir. YouTube gibi platformlada aynı şekilde reklam vermek için çekiciliği olan platformlardır. Youtube’daki reklamlar kullanıcının izlediği videoların ortalama agoritmasına göre ayarlanarak, kullanıcının ilgisini çekebileceğini düşündüğü konularda reklamlar sunar. Sosyal ağlarda inceleme yayınlama ve potansiyel müşterilerle iletişimi güçlendirme yeteneği, sosyal medya için reklam dostu bir ortam olarak yer almasına sebep olur.

Şirketler ve kamusal yaşamdaki insanlar için sosyal medya hizmeti bugünlerde çok büyük bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, hedeflenen bir sosyal medya stratejisi bu şirketler için çok önemlidir. Büyük şirketler sosyal medya hizmeti veren ajanslar ile iş birliği yaparak işlerini bir sonraki seviyeye taşımaktadırlar. Eğer sizin de büyümekte olan ve kendisini rakiplerinden ayırmak isteyen bir şirketiniz varsa veya bir influencer iseniz ve aklınızda ‘’ ünlüyüm sosyal medya hizmeti almalı mıyım ? ‘’ gibi bir soru varsa buna hiç düşünmeden cevabımız evet.

Sosyal Medya Hizmeti Stratejileri

Sosyal medya hizmeti nedir, stratejileri nelerdir diye soruyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Örneğin bir şirketi sosyal medyada umut verici bir şekilde konumlandırmak için böyle bir stratejiye rehberlik etmesi gereken beş adım vardır:

 • Hedef kitlenizi tanıyın
 • Sosyal medyadaki hedeflerinizin farkında olun
 • Etkileşimi artıran içerik oluşturun
 • Sosyal medyadaki “sosyal”i ciddiye alın, kullanıcılar ile iletişim halinde olun varlığınızı hissettirin
 • Sosyal medya stratejinizin sonuçlarını kontrol edin

Sosyal medyanızın içeriğinin gelişimi sizin firmanız için koyduğunuz hedeflerle bağlantılıdır. Örneğin video içeriği, güncel olayları paylaşmak için uygundur ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, kullanıcı katılımını teşvik eder. Ancak planlama yaparken, sosyal medyada görünmenin her zaman sosyal farkındalık ve yenilik gerektirdiği unutulmamalıdır. Erişilebilirlik, samimiyet ve kullanıcı yakınlığı bu konuda gereklidir. Bir sosyal medya stratejisinin etkinliğini değerlendirmek için sonuçlar sürekli kontrol edilmelidir. Bu, yaygın sosyal medya hizmeti yönetim araçlarının yardımıyla veya kesin anketlere dayalı olarak yapılabilir.Bir sosyal medya stratejisi, bireysel ya da kurumsal olarak ve gerekli hedeflere bağlı olarak tasarlanmalıdır.