Sosyal Medya Uygulamaları

Sosyal medya uygulamaları, sosyal medya platformları olarak da ifade edilen mobil uygulamalar, web siteleri vb. yapılardan oluşmaktadır.

Sosyal medya uygulamaları ile şirketinizin, kişisel markanızın sosyal medyada yer almasını sağlayabilir ya da bireysel olarak bu platformlarda yer alabilirsiniz. Günümüzde sosyal medyanın iyice yaygınlaşmasıyla birlikte kişiler etkileşimli bir şekilde paylaşımlar yapabilmektedir. Dolayısıyla önem olarak sosyal medya, kullanıcılarıyla beraber kendisini besleyen bir yapıya bürünmüştür. Facebook, Twitter, Instagram, en bilinen sosyal medya uygulaması çeşitleri arasında yer almaktadır.

Sosyal Medya Nedir

Sosyal medya, en basit tanımıyla kullanıcıların kendi içeriklerini ürettiği, beğeni ve yorumlarla paylaşımın da desteklenerek etkileşim yaratılan bir online ağdır. Sosyal medya uygulamaları aracılığıyla bu fonksiyonlar sağlanmaktadır. Sosyal medya artık pazarlamanın da bir konusu olmaktadır. Çünkü müşteri ile birebir iletişimin sağlanabileceği bu platform ile sosyal medya çalışmaları sayesinde satış potansiyeli arttırılabilmekte, hatta sosyal medya platformları ile direkt olarak satış da yapılabilmektedir.

Geleneksel medyadan birçok yön itibariyle ayrılan sosyal medya, kişilerin içeriklerinin kendilerinin ürettiği bir ağdır. Dolayısıyla sosyal medya aracılığı ile birçok işlem gerçekleştirilebilmekte, kişiler şahsi düşüncelerini paylaşabilmekte ya da markasını geliştirebilmektedir. Bu nedenle ilgili işlemlerle beraber sosyal medyanın önemi giderek artmaktadır.

Sosyal Medya ile Neler Yapılabilir

Sosyal medya platformları ile kişisel düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Ayrıca yapmış olduğunuz çalışmaları paylaşabilir, şirket hesabı ile müşteri potansiyelini genişletebilirsiniz. Bu gibi unsurlar sosyal medya asistanı adı verilen kişiler tarafından profesyonel bir şekilde yürütülebilmektedir. Örneğin bir şirketinizin olduğunu varsayalım. Başarılı bir sosyal medya çalışması ile satış potansiyelinin artacağını görebilirsiniz.

Sosyal medya uygulamaları sayesinde bu fonksiyonları ve işlemleri başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. Ya da bu işleri profesyonel olarak yapan firmalara devredebilirsiniz. Profesyonel olarak yapıldığı takdirde birçok fayda başarılı bir şekilde sağlanabilmektedir. Amacınız her ne olursa olsun, karşılığını sosyal medyada bulmanız olasıdır. Dolayısıyla bu platformlara önem vermeniz gerekmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Sosyal medya yönetimi, bir şirketin ya da kişisel markanın sosyal medyada yer almasından, içeriklerin profesyonelce oluşturulup zamanlamasının da yapılarak paylaşılmasına kadar tüm detayları kapsamaktadır. Ayrıca sosyal medya reklamlarını yönetmeyi de kapsamaktadır. Başarılı bir reklam kampanyası ile birlikte bu işlemleri rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Öte yandan sosyal medyanın yönetim işlemlerini bir profesyonele devredebilirsiniz. Böylece çok daha başarılı olacak şekilde işlemler yapılabilmektedir.

Sosyal medya uygulamaları ile bu mecrada var olabilir, profesyonel yönetim ile organik takipçi arttırabilir, müşterilerinize doğal yoldan ulaşabilirsiniz. Bir işletmenin en büyük sorunlarından birisi müşterilere ulaşım sağlamaksa, bunu sosyal medya aracılığıyla aşabilirsiniz. Öte yandan konu hakkında çok geniş kapsamlı araştırmalar yapabilir ve profesyonelliğe adım atabilirsiniz.

Sosyal Medya Avantajları

Sosyal medya avantajlarını bireysel ve kurumsal olmak üzere iki şekilde açıklayabiliriz. Bireysel olarak;

  • Kendinizi ifade etmenize olanak sağlar.
  • İfade özgürlüğünü yaşayabilirsiniz.
  • Ortak zevklere sahip yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.
  • Dünya’dan haberler alabilir, neler olup bittiğinden haberdar olabilirsiniz.
  • Bireysel olarak gelir elde edebilirsiniz.

Kurumsal olarak ise;

  • Müşteri potansiyelinizi genişletebilirsiniz.
  • Satış potansiyelinizi arttırabilirsiniz.
  • Marka ve itibar güçlendirmesi yapabilirsiniz.
  • Sosyal medya reklam çalışmaları ile daha fazla kullanıcıya erişim sağlayabilirsiniz.
  • Sosyal medya pazarlaması ile farklı pazarlama teknikleriyle başarılı satışlar gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal medya uygulamaları tümüyle bu faydaları sağlamaktadır. İster bireysel olun ister kurumsal olun, bu faydalara erişmek adına herhangi bir sosyal medya platformuna üye olarak paylaşım yapmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle çok daha geniş kitlelere erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte, sosyal medya pazarlaması diye bir kavram da ortaya çıkmıştır. Pazarlama, müşterinin bir ürünü satın alması için yapılan çalışmaların tümü ifade eder. Sosyal medya üzerinden bu işlemlerin yapılması ise sosyal medya pazarlamasının temellerini atmaktadır. Başarılı reklam kampanyaları ile birlikte pazarlama yöntemlerine farklı bir boyut kazandırabilirsiniz. Sosyal medya pazarlaması hakkında araştırma yapabilir, daha geniş kitlelere ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da sosyal medya yöneticiliği ile bu işlemleri başka birine devredebilirsiniz.

Sosyal medya uygulamaları aracılığıyla pazarlama da yapılabilmektedir. Müşteri analizi yapılması, geri dönüşüm oranları, etkileşim oranları vb. metrikler ile pazarlamanızın ne derece etki ettiğini öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar

Sosyal medya uzmanı, sosyal medya hesaplarını profesyonel bir şekilde en detayına kadar yöneten kişilere verilen unvandır. Dolayısıyla reklam kampanyalarından içerik stratejilerine kadar birçok işi yapabilmektedir. Bireysel olarak bu işin koordine edilmesini sağlamakla görevli olan sosyal medya uzmanının, yetkinlik bakımından ön planda olması gerekiyor. Bununla beraber hesapların profesyonel bir şekilde yönetimi, tamamen uzmana bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Sosyal medya uygulamaları ile sosyal platformlarda yer alabilir, uzmanınızın desteği ile birlikte buralarda ön plana çıkarak takipçilerinizi arttırabilirsiniz. Bu sayede içeriklerinizin strateji oluşturulurken aynı zamanda reklam kampanyaları ile bu durum desteklenmelidir. Bütün bu faaliyetler, uzmanın görev tanımı içerisinde yer almaktadır.

Sosyal Medya Danışanı Ne İş Yapar

Sosyal medya danışmanlığı, son dönemlerde sosyal medyanın da popülerleşmesiyle birlikte gelişen bir iş koludur. Şirketler, en az bir sosyal medya danışanı ile çalışarak hesaplarını yönetirken, dışarıdan bu durumun nasıl yönetildiği konusunda fikir sahibi olmaktadır. Dolayısıyla çok önemli bir iş koludur diyebiliriz. Hesaplar düzgün yönetiliyor mu? İçerik stratejilerinin faydaları nelerdir? Reklam kampanyaları doğru oluşturulmuş mu? gibi soruların cevapları bu şekilde aranmaktadır.

Sosyal medya uygulamaları ile birlikte bu işlemlerin tamamını gerçekleştirebilirsiniz. Öte yandan konu hakkında geniş kapsamlı bir araştırma yaparak sosyal medyayla ilgili farklı şeyler keşfedebilirsiniz. Müşteri potansiyelinin gelişmesi, itibar gibi konularda sosyal medya, önemli roller üstlenmektedir. Bu nedenle oldukça önemli konular arasında yer almaktadır.