Sosyal Medya Uzmanı Neden Gerekli?

Sosyal medya uzmanı 21. yüzyılın en büyük gerekliliklerinden bir tanesidir. Bu nedenle her kurum bir sosyal medya uzmanı olması gerekmektedir.

Değişen ve gelişen teknoloji insanları günümüz dünyasında internete yönlendirmiştir. Bu nedenle internet gereklilikleri artık mecburi olmuştur.

Her işletmenin neden bir sosyal medya uzmanıyla çalışması gerektiğinin nedenlerini sizler için sıraladık…

Facebook üzerinden pazarlama, kitle bilgileri yoluyla çok miktarda veriye erişmenizi sağlamaktadır. Sosyal medya uzmanı, işletmenizin ihtiyaçlarını düşünerek hareket eder.

Sosyal Medya Nedir?

Şu anda Facebook’ta 13 milyon Güney Afrikalı, Instagram’da 2.68 milyon ve Twitter’da 7.4 milyon kullanıcı var – sosyal medyanın yeni kitlelere ulaşmak ve satışları artırmak isteyen işletmeler ve markalar için önemli bir pazarlama aracı olduğunun kanıtı olarak kişilerin karşısına çıkmaktadır.

Bunun yanı sıra sosyal medya yönetmek zaman isteyen bir şeydir. Bu nedenle sosyal medya uzmanı sizin için zamanı katlar ve kazancınızı artırır. Aynı zamanda sosyal medya sürekli olarak gelişip değişmektedir. Google ihtiyaçlarını sürekli olarak güncellemektedir. Bir sosyal medya uzmanı sizi tüm bu meşakkatli süreçlerden kurtararak kazanmanızı sağlar.

Sosyal medya, topluluğa dayalı çevrimiçi iletişim kanallarının bir bütün haline gelmesidir.

  • Başlangıç
  • Trafik
  • İçerik Yönetimi
  • İş birliği

Cape Town Üniversitesi Sosyal Medya Pazarlama Baş Öğretmeni Kiara Havenga “Sosyal medya ortamı her geçen gün gelişiyor ve işletmeler ve markaların, onunla birlikte gelişebilecek strateji ve personele sahip olmalarını sağlamaları gerekiyor. Bu, sürekli değişen dijital bir ortamda esnek ve uyarlanabilir sosyal medya pazarlama uzmanları için iş açılışlarında bir artışa yol açtı.” ifadelerini kullanarak sosyal medyanın önemine dikkat çekmiştir.

Sosyal Medya Uzmanı Sorumlulukları

Sosyal medya ortamında gezinme yeteneğiniz, pazarlama markaları ve iş dünyasında sosyal medyanın rolünü anlamanın anahtarı olarak kayıtlara geçmiştir.

Sosyal medya uzmanı sorumlulukları aşağıdaki altı temel alana ayrılmaktadır:

  • Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmak

Bir sosyal medya uzmanı, bir işletme veya marka için bir sosyal medya pazarlama stratejisinin tanımlanmasından, geliştirilmesinden ve dahil edilmesinden sorumludur. Sosyal medya denetiminin unsurlarını belirleme ve rakip analizi, sosyal medya hedeflerini daha geniş pazarlama hedefleriyle ifade etme ve hizalama, sosyal pazarlama stratejisine rehberlik edecek içerik sütunlarını ayırt etmek, hangi sosyal medya platformlarının belirli stratejiler için en uygun olacağını belirleme gibi analizler yaparlar.

  • Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medya uzmanı, bir şirketin kapsayıcı pazarlama stratejisine en uygun araçları kullanarak bir içerik dağıtım planında bir bütçe hazırlamak ve tahsis etmek için güvenebileceği bilgili ve güvenilir bir uzmandır.

  • Sosyal Medya Platformu ve Araç Yönetimi

Instagram hikayeleri, Twitter not defteri veya Facebook LIVE için kullanmaya karar verdiğiniz araçlarda yeni güncellemelerin yayınlanmış olmasına rağmen altı ay içinde alakalı veya etkili olmayacaktır. Sosyal medya uzmanı güncel takip yapar.

  • İçerik oluşturma ve dağıtma

İçerik, bir sosyal medya varlığı oluşturmanın anahtarıdır. Sosyal medya uzmanı, etkileşimi artırmak için doğru içeriğin dağıtılmasını sağlayabilir. Çeşitli şirket hedeflerine ve pazarlama önceliklerine hizmet etmek için içerik oluşturma stratejilerine öncülük edebilirler.

  • Topluluk Yönetme

Çevrimiçi bir itibarı proaktif olarak nasıl geliştireceğinizi ve yöneteceğinizi bilmek, bir sosyal medya uzmanının bir marka hakkında söylenenlerden nasıl haberdar olabileceğini bilmesi anlamına gelmektedir.

  • Sosyal Medya Etkileşim Raporu

Sosyal medya pazarlama stratejistinin rolü burada kilit önemdedir. Etkili bir performans için sosyal medya yatırım getirinizi ölçme, raporlama ve optimize etme becerisi kritik bir önem teşkil etmektedir.