Takviye Edici Gıda ( Besin Destekleri ) Reklam Ajansı

Takviye edici gıdalar veya besin destekleri olarak da bilinen bu markalar nereyse OTC pazarının en fazla rekabetinin yaşandığı ürün gamıdır. Gerek eczaneler gerek hızlı tüketim satış alanlarında gerek ise spor salonlarında karşımıza çıkan bu ürünler arasında oldukça yoğun bir rekabet söz konusudur.

 

Sağlık yaşam konusunda tüketicilerin bilinç seviyelerinin de artması ile birlikte popülaritesi oldukça artan bu ürünler ülkemizde de üretilmeye başlanmıştır. Daha öncesinde ağırlıklı yurt dışından getirilmek zorunda kalınan bu ürünler, ülkemizde de üretimlerin başlanması ile birlikte bu alanda dışa bağımlığından kurtulmamıza sebep olmuştur. Hatta ülkemizden yurt dışına ürün temini sağlar noktaya gelmiş bulunmaktayız.

 

Spor alanında da farkındalığın artması ile birlikte spor salonlarının için de bile başlanan satışlar ile satış kanalları oldukça genişlemiştir. Protein tozundan özel sporcu desteklerine , mini atıştırmalıklardan çörek otu yağına kadar geniş ürün yelpazesine sahip takviye edici gıdalar rekabeti de üst seviyeye çıkarmaktadır. Bundan dolayı da pazarlama yatırımları oldukça üst seviyededir.

 

Televizyonlardan outdoor çalışmalarına dijitalden satış noktası çalışmalarına kadar bir çok alanda tanıtım çalışmalarına denk geldiğimiz bu ürünlerde satış stratejileri göre farklılık söz konusudur. Bazı ürünleri sadece eczanelerde görmemizin yanında bazılarını sırf marketlerde bazılarını ise her iki alanda da görmekteyiz. Bu nokta üretici ve ithalatçı firmanın stratejisine göre değişmektedir.

 

Fakat tüm bunların yanında bu ürünler sağlık alanı içerisinde olduğundan dolayı sağlık iletişimi çalışmaları da bir o kadar önemli olmaktadır. Hangi alana hitap ederse etsin hangi strateji ile çalışmalarını yürütürse yürütsün temelinde sağlık söz konusu olduğundan sağlık iletişimi ajansları ile çalışılmasını önermekteyiz.