Turizm Şirketleri İçin Sosyal Medya Planlaması

Turizm Şirketleri İçin Sosyal Medya Planlaması

Turizm şirketleri için sosyal medya planlaması düzgün yapıldığı takdirde daha çok insana ulaşmanın yanı sıra, seyahatleri esnasında ortalama bir müşteriden neredeyse %30 daha fazla harcama yapan seçkin müşterileri yakalamayı da sağlamaktadır.

Turizm Şirketleri İçin Sosyal Medya Planlaması Neden Önemlidir?

Sosyal medya, internet iletişiminde web siteleri gerisinde bırakarak internet iletişiminin en güçlü çeşidi haline gelmiştir. Her gün milyonlarca insan çeşitli sosyal medya sitelerinde paylaşım yapmakta, birbirlerinin paylaşımlarına bakmakta ve bu esnada bolca reklam ve tanıtıma göz gezdirmektedirler.

Kişiler artık ürün veya hizmet satın alacalarında şirketlerin web sitelerinden ziyade sosyal medya hesaplarını ziyaret etmektedirler. Ayrıca sosyal medya hesaplarında hatırı sayılır bir takipçi sayısına sahip olan kişiler takipçilerini etkilemekte ve yönlendirmektedir. Sosyal medyanın kitlelere ulaşma ve etkileme düzeyi bu kadar yüksekken turizm şirketleri için sosyal medya planlaması iyi kurgulanmalıdır.

Turizm Şirketleri Neden Sosyal Medya Planlaması Nasıl Yapılmalıdır?

Ulaşım ve iletişim araçlarının hızla geliştiği globalleşen dünyada, gün geçtikçe daha da kızışan uluslararası düzeydeki rekabetten en çok etkilenen sektörlerden biri turizm sektörüdür. Bu rekabet geleneksel iletişim araçlarından ziyade günümüzde internet ve daha özelinde sosyal medya üzerinden kitlelere ulaşarak sürdürülmekte, reklam ve tanıtımlar sosyal medya üzerinden yapılmakta, sosyal medya hesaplarını etkili kullanamayan şirketler kitlelere ulaşmakta başarısız kalmaktadır. Bu sebeplerden turizm şirketleri için sosyal medya planlaması doğru yapıldığı takdirde bu rekabette önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Turizm şirketleri için sosyal medya planlaması yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bunlar arasında:

  • Sosyal medya hesaplarının devamlı ve düzenli aralıklarla paylaşım yapması;
  • Paylaşımların özellikle turizm sektörü için elzem olan yabancı ülkelerde yaşayan insanlara ulaşması için İngilizce, Almanca gibi kapsayıcı dillerde yapılması;
  • Paylaşımlarda görsel denge, renk uyumu gibi kişilerin estetik algılarına hitap edecek kriterlere dikkat edilmesi;
  • Sosyal medya gündemlerinin takip edilip paylaşımların mevcut sosyal medya gündemiyle harmanlanarak daha çok insanın ilgisinin çekecek hale getirilmesi;
  • Sosyal medya sayfalarına gelen yorum ve mesajların takip edilip hızlı bir şekilde cevaplanması sayılabilir.