Turizm ve Sosyal Medya

İnternet teknolojisinin hızlıca gelişmesiyle beraber günümüzde pek çok farklı kavram ortaya çıkmıştır. İşte sosyal medya kavramı da bu anlamda öne çıkan kavramlardan birisidir. İçerisinde Twitter; Facebook, Youtube ve İnstagram gibi uygulamaları barındıran sosyal medya, bu uygulamalarla çok geniş kitlelere hızlı ve etkili bir şekilde erişmektedir. Sosyal medya kitleye hızlı ve etkili bir şekilde etki ederken içerisinde kitlenin istek ve ihtiyaçlarını karşılayan çok geniş bir yelpaze de sunmaktadır.

Sosyal medyanın sunduğu geniş yelpaze çerçevesinde, bacasız sanayi olarak bilinen turizm kavramı da nasibini iyi bir şekilde almaktadır.  Özellikle tatil sezonlarının gelmesiyle beraber tur şirketleri, konaklama yerleri ve tatil beldelerindeki yeme-içme mekanları tanıtım faaliyetleri için sosyal medyadan olabildiğince yararlanmaktadırlar. Sosyal medyanın kitleye hızlı ve kolay ulaşması, kurumların turizm de sosyal medya ya önem vermesinin en önemli nedenlerinden birisidir. Bir başka etken de sosyal medyada tanıtım ve reklam faaliyetleri daha az maliyetli olmaktadır. Bu anlamda kurumlar tanıtım ve reklam faaliyetlerinde sosyal medyayı kullanarak önemli bir kar elde etmektedirler.

Turizm bulunduğu bölgenin ekonomisi açısından oldukça önemli bir değere sahiptir. O turistik bölgenin ekonomisinin canlı kalabilmesi için bölgenin tanıtımının doğru ve etkili bir şekilde yapılması önem arz etmektedir. Ayrıca bölgenin her yaş kesimine etkili bir şekilde tanıtılması, bölgeye gelmesi planlanan turist sayısı ve yoğunluğuna doğrudan etki etmektedir. Sosyal medya, her yaş kesimine hızlı ve etkili bir şekilde hitap etmesi ile bu anlamda her yaş kesimine etkili bir şekilde o bölgenin etkili tanıtılmasında kolayca rol oynayabilmektedir.

Çağımızda insan hayatının bir parçası olarak kabul edebileceğimiz sosyal medya, turizm anlamında da geniş kitleleri çok kolay, hızlı ve etkili bir şekilde etkilemektedir. Ülke ekonomilerine doğrudan etki eden turizm, sosyal medyaya bahsettiğimiz nedenlerden ötürü büyük ihtiyaç duymaktadır. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, her şeyi etkilediği gibi turizmi de doğrudan çok olumsuz etkilemiştir. Bu süreçte turizmde, sosyal medyayı etkili kullanmanın önemi daha da artmıştır.