Youtube Kanal Yönetimi

youtube kanal yönetimi

Sosyal medya platformlarından biri olan Youtube üzerine pek çok analiz ve araştırma yapılmıştır – yapılmaya da devam edilmektedir. Bu araştırma neticelerinden biri de Youtube’da her gün 100 yeni Youtube fenomeni çıkmasıdır. Fenomenlerden çoğu da profesyonel Youtube hesap yönetimi uzmanlık eğitimlerini almış ya da bizzat Youtube kanal yönetimi hizmeti alanlardan oluşmaktadır. Alınan hizmetler sayesinde kanal izlenme sayıları artış göstermektedir. Youtube kanal danışmanlığı, son beş yıl içerisinde ortaya çıkmış ancak son 2 yıldır popüler olmaya başlamış yeni nesil internet mesleklerinden biridir. Youtube yönetimi; firma, marka, ürün – hizmet tanıtımında etkili süreçlere sahiptir. Kanal gelirlerinin artışıyla yüksek gelir elde etmem mümkün olduğu gibi firma ve markanın bilinirliği, güvenilirliği de yükseltilebilmektedir. Yapılan tüm çalışmalar sonucunda doğrusal olarak satış rakamları ilerletilebilmektedir. Hedef kitlelere daha kolay ulaşmaya yardımcı olan Youtube ile hem firmanızın hem de sattığınız ürünlerin reklamlarını uygun maliyetlerle yapabilirsiniz.

Reklam ve Tanıtımda Vazgeçilmez

Tıpkı Facebook yönetimi, İnstagram yönetimi gibi Youtube yönetimi de vazgeçilmez bir parçadır. Diğer sosyal medya platformlarının etkili yönetimi ile birleştirildiğinde çok daha kaliteli bir reklam aracı olarak kullanılmaktadır. Yeterince vakti ya da sosyal medya uzmanlığı olamayan işletmeler için geliştirilmiş pek çok Youtube yönetimi paketleri mevcuttur. Böylece işletmelerin sosyal dünyada 7/24 kesintisiz online kalabilmeleri, reklamlarını yürütebilmeleri, minimum bütçe sağlayarak maksimum hedef kitleye ulaşmayı mümkün kılmaktadır. Araştırmalara göre çevrimiçi alemde etkili süreçler gerçekleştiren firmalar daha fazla bilinmekte, daha fazla güvenilmekte ve satış hacimleri de o denli yüksek kapasitelere ulaşmaktadır.

Youtube Kanal Yönetimi Neden Gereklidir?

İlk sebebi yeterli uzmanlık gerektiren bir iş planı gerektirmesidir. Örneğin Youtube üzerinde izlediğiniz ve sadece on dakikalık bir video’nun arkasında saatlerle ifade edilebilen bir çalışma olmasıdır. Özetle on dakikalık etkileyici, hedef kitlesine ulaşan, ses ve metinsel değeri yüksek bir video çekmek birden fazla uzmanlığın bir araya getirilmesinden oluşmaktadır. Video’da sunulan seslendirme için sesi güzel bir editör iş yürütürken o videonun tasarlanmasında da ayrı bir emek vardır. Hedef kitlelere daha hızlı ulaşması için de; başlık, metin, alt metinlerin, etiketlerin girilmesini sağlayan ayrı bir uzman gereklidir. Kısacası Youtube üzerinde başarılı olabilmek isteyen kurumlar yeterince zaman ve uzmanlığa gerek duymaktadır. Firma bünyesinde Youtube kanal yönetiminde uzman olabilecek bir personel yok ise bu hizmet dışarıdan alınarak firmanın online dünyada desteklenmesi gerekmektedir.

Youtube Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Youtube kanal danışmanlığı vazifesini yürüten, bu alanda eğitimler almış ve pratik yaparak uzmanlığını kanıtlamış kişilerce yapılması gereklidir.  Youtube kanal yönetimi hizmeti; bir video’nun çekilmesinden – seslendirilmesine, düzenlenmesinden – uygun başlığa sahip olmasına, etiket – anahtar kelime girişinden video açıklamasının hedef kitle için uygunluğuna dek pek çok araştırma – analiz – raporlama gibi deneyimler gerektirmektedir.

Youtube Yönetimi Avantajları Nelerdir? Neler Yapılır?

 • Kanala uygun içerikler, metinler, videolar, görseller özgün olarak hazırlanır, çekimler yapılır.
 • Video çekiminin gerçekleştirileceği mekanlar seçilir, dizayn edilir. Projelendirilir ve çekilir.
 • Videolar editlenir, videoda kullanılacak dil – hitap şekli uygun hale getirilir. Her bir kelime özenle seçilir.
 • Sektördeki rakipler incelenir. Rakip analizi ile birlikte daha etkileyici içerikler, videolar, hitaplar kısacası hamleler çok daha orijinal ve etkileyici hale getirilir.
 • Sektöre uygun müşteri kitlelerinin analizi yapılır, takip edilir. Müşterilerin firmadan ve ürünlerinden beklentileri – istekleri analiz edilir. Tüm analizler birleştirilerek rapor oluşturulur ve en uygun fikirleri yansıtan uygun videolar oluşturulur.

Youtube Kanal Yönetimiyle Elde Edilebilecekler

 1. Firma bilinirliği
 2. Firma güvenilirliği
 3. Marka kalitesinin ön plana çıkartılması
 4. Ürünlerin her birinin düşük maliyetlerle büyük kitlelere tanıtılması
 5. TV – gazete gibi pahalı medya reklamları yerine daha uygun fiyatlarla büyük kitlelere reklam gösterebilme
 6. Firma imajının çizilmesi, kalitesinin arttırılması, imajının korunması
 7. Müşteri ilişkilerinin 7/24 devam ettirilmesi, iletişimde kalınması
 8. Rakiplerin araştırılması – raporlarının tutulması
 9. Rakiplerin olumlu – olumsuz yönlerinin bulunarak en uygun ve orijinal fikirlerin hayata geçirilerek firma ve satışına olumlu katkılar sunulması
 10. En etkili ifadeleri kullanarak firma, marka, ürün, hizmetin adının duyurulması